Festival LUMEN 2010 patrične oslávil plnoletosť

chlapcensky zbor

chlapcensky zborTrnava sa na dva dni stala dejiskom každoročne sa opakujúcej udalosti. Tradičný festival gospelovej hudby LUMEN 2010 sa tento rok niesol v znamení hesla Make your choice. A účastníci si mali tento rok naozaj z čoho vyberať.

Na Trojičnom námestí sa predstavili kapely z Poľska, Česka, Slovenska, Maďarska, Anglicka a z USA. Z úst moderátora zneli také mena ako The 29th Chapter, Superchick, thebandwithnoname, či už dlho očakávaného headlinera Switchfoot. Už klasicky sa bodovali kapely ako Tretí deň, Timothy, Regiment či The Elements.

Najočakávanejšou novinkou boli azda Maleo Reggae Rockers z Poľska, pri ktorých už z názvu vyplýva, že hudobný štýl ktorý sa tento rok objavil na scéne sme na Lumene ešte nemali.

Zahanbiť sa nenechali ani naši susedia z Česka !ON a úspech zožal aj The Calvary Gospel Choir z Maďarska, ktorý prekvapil rekordnou účasťou spevákov – zbor má totiž až 100 členov!

Ani tento rok nemohlo chýbať Tanečné divadlo ATak Paľa Danka. Predstavenie Záh(r)ada o rodine, vzťahoch, sklamaniach, smútku a viere v happy-end zalichotilo najmä náročnejším divákom.

Aby sme popritom nezabudli na zmysel festivalu, každý deň sa všetci účastníci stretli na slávení sv. omše v kostole sv. Jakuba. Úvodnú sv. omšu celebroval J.E. Mons. Róbert Bezák CSsR a hudobne mali na starosti sv. omšu New Project zo Žiliny.

Sobotu otvoril don Peter Kvašňovský SDB a na omši sa predstavil chlapčenský zbor KO z Košíc pod vedením Pavla Kalatu SDB. Deň ďalej pokračoval rôznymi prednáškami a workshopmi. Tento rok nám nový riaditeľ Mgr. Milan Janák SDB spolu s organizačným tímom pripravili prekvapenie. Väčšina prednášok sa totiž konala v dvoch termínoch, a preto si Lumeňáci mohli vybrať až dva workshopy alebo prednášky.

Po záverečnom koncerte americkej kapely Switchfoot sa pártisícový dav presunul opäť do františkánskeho kostola na polnočnú omšu. Aj keď väčšine účastníkov sa už od únavy zatvárali oči, predsa len kázeň ex-riaditeľa festivalu dona Viliama Riška SDB mala svoje čaro. To dotváral aj Náš zbor z Mamateyky v Bratislave.

Osemnásty ročník festivalu Lumen stál naozaj za to a všetky koncerty, prednášky, workshopy a sv. omše boli naozajstvou oslavou dospelosti. A aký bol ozajstný zmysel festivalu ?

,, Lumen chce byť miestom stretnutia mladých pri dobrej hudbe, chce ponúknuť priestor na osobné premýšľanie a zastavenie sa, chce ponúknuť priestor na stretnutie s Bohom.“ – vyjadril sa nový riaditeľ festivali Mgr. Milan Janák SDB.

Betka Hrušovská

{pgslideshow id=17|width=640|height=480|delay=3000|image=L|pgslink=1}

Simple Calendar

21. júla 2019
23. júla 2019