Misionár z Ekvádoru navštívil Tri hôrky

Fotografia0079

misionarSalezián don Anton Odrobiňák pôsobiaci v Ekvádore navštívil saleziánske stredisko na Troch hôrkach, aby sa podelil s mladými o svoje skúsenosti a vzbudil väčší záujem o misijné diela.

 Misie v dnešnej dobe pútajú čoraz väčšiu pozornosť, takisto aj prezentácie misionárov sú navštevované. Ľudia sa chcú dozvedieť, ako sa žije inde. Don Anton prišiel dočasne na Slovensko kvôli zdravotným problémom, no pozvanie odslúžiť mládežnícku svätú omšu a po nej urobiť besedu neodmietol.

 

Don Anton Odrobiňák SDB je rodák z Oravy. V mladosti bol profesionálnym vzpieračom, na majstrovstvách sveta dosiahol 6. priečku. Prischla mu aj prezývka „Žula“. Pre saleziánske povolanie sa rozhodol práve Košiciach, kde študoval veterinu. Najskôr pôsobil v Bardejove, potom dva roky v Bratislave na Daliborku a v roku 2005 odišiel na misiu do Ekvádoru. V súčasnosti spravuje farnosť Tuuti-Entsa, v ktorej žijú príslušníci menšinového etnika – Šuari.

V kázni najmä vyzdvihol vychovávateľskú genialitu don Bosca a upozornil na dôležitosť „saleziánskeho ducha“ pri práci na misiách. Spomenul pri tom aj dielo Košičanom veľmi blízke – komunitu saleziánov pôsobiacich na Luníku IX. „Vlády sa často snažia riešiť problémy ekonomicky – robia rôzne úpravy, vydávajú zákony, rozďeľujú peňažné podpory. To však skoro nič nevyrieši. Dôležité je meniť srdcia ľudí a to je to, o čo sa my, aj všetci misionári spolu s dobrovoľníkmi snažíme,“ povedal a predniesol prosbu o modlitby pre misijné diela.

Po omši nasledovala v herni hodinu a pol trvajúca beseda, pri ktorej don Anton vysvetlil situáciu, aká panuje v Ekvádore, prostredníctvom fotografií ukázal prítomným saleziánsku misiu, na ktorej pôsobí spolu s ďalšími dvomi saleziánmi – Talianom a Belgičanom. „Sme taká multinárodná komunita,“ zasmial sa a dodal: „veľa však spolu nie sme. Väčšinu týždňa strávim vo svojej farnosti a cestovaním po osadách.“

Pri odchode skupine mladých adresoval otázku, či sa nechcú stať misijnými dobrovoľníkmi. „Svet je dnes otvorený. Cestovanie sa stáva čoraz ľahším, byť dobrovoľníkom už nie je taký problém,“ povedal a zakýval na rozlúčku. Späť do Ekvádoru odlieta 2. apríla. Jeho pôsobenie zachytáva aj časť knihy Misia o slovenských saleziánoch – misionároch.

Thompson

Fotografia0079

Simple Calendar

21. februára 2019
22. februára 2019
24. februára 2019
26. februára 2019
27. februára 2019