PRÁZDNINOVÁ BODKA úspešne prezentovala spoluprácu s Rómami

Jedným z troch podujatí, ktoré sa mládežníckemu ľudovému súboru Kalvarčan podarilo zorganizovať aj vďaka príspevku z nadácie Orange bolo folklórno-kultúrne podujatie Prázdninová bodka. Projekt sa uskutočnil v priestoroch saleziánskeho mládežníckeho strediska na najväčšom rómskom sídlisku v Košiciach – na Luníku IX.


Druhého septembra sa mladí tanečníci a speváci z Luníka IX. a ľudového súboru Kalvarčan stretli, aby spoločne prezentovali to, čo ich najviac spája – hudbu a tanec. Po spoločných nácvikoch predviedli hudobníci a tanečníci skvelé spoločné vystúpenie, na ktoré sa prišlo pozrieť asi dvesto divákov.

Táto akcia bola jedinečnou príležitosťou prezentovať možnosti spolupráce medzi rómskou mládežou a mladými zo sídliska Terasa. ,,Nebolo ľahké vystupovať pred takým publikom, ale ten potlesk stál za to,“ vyjadril sa jeden z rómskych účinkujúcich. Tí okrem spoločných nácvikov poctivo nacvičovali pod vedením Dcér Panny Márie Pomocnice a dobrovoľníkov, ktorí s nimi dlhodobo spolupracujú.

Na organizácii celého podujatia sa podieľali aj dobrovoľníci z organizácie DOMKA a rovnako ho zastrešili aj Saleziáni don Bosca. ,, Tešíme sa z aktívnej spolupráce mladých z nášho strediska s Luníkom IX. Je to šanca ukázať svetu, že búranie stereotypov – a najmä tých, ktoré sa týkajú Rómov –  je naozaj dôležité,“ povedal salezián don Pavol Boka.

Betka Hrušovská