Cez Tatry a Aquacity na Bodku

Stretnutie chlapcov z celého Slovenska sa tradične uskutočnilo koncom prázdnin na Mariánskej hore v Levoči. Celé podujatie sa nieslo v téme starovekej osoby Jonáša s mottom: „Neutekaj…!“. Účasť košických junákov samozrejme nemohla chýbať.

V stredu, na štátny sviatok SNP, pricestovala skupina chlapcov z Košíc do Popradu. Po odložení si batožiny a ubytovaní vo velickej Orlovni sa vydali do centra s nádejou, že stihnú ešte posledné záchvevy osláv pamätného povstania  slovenského národa. Okrem skladania pódia sa však už nedalo nič pozrieť, a tak sa Košičania preorientovali z kultúrnej sféry na gastronomickú. Po zmrzline niektorí skúsili ešte kulinárske umenie miestnej pizzérie, ktorá zrejme taký nával turistov už dávno nemala. Akokoľvek, základná potreba nasýtenia sa splnila a večer mohlo prebehnúť plánovanie trasy na nasledujúci deň.

Skoro ráno, keď kohút už pred hodinou kikiríkal posledný desiatykrát, sa vydala skupina košických odvážlivcov do Tatier na celodennú túru. Nevinná trasa zo Zbojníčky na Teriho chatu sa spočiatku vinula malebnou krajinou slovenských veľhôr. Turisti z Košíc si chválili túru a vyzdvihovali ju nad minulým rokom. To však ešte nevedeli, čo ich ešte čaká.

Zo Zbojníckej chaty sa vydali do Priečneho sedla tesne pred odbitím poludnia kostolnými zvonmi. Nestabilita kamenia v závere výstupu do sedla spôsoboval trochu problémy, ale podarilo sa ich prekonať. To zaujímavé však prišlo až pri pohľade z Priečneho sedla na druhú stranu. Takmer kolmý zraz a reťaze na skalách uistili účastníkov výletu o tom, že zostup nebude tak rýchly, ako predpokladali a že plánované stihnutie vlaku je ohrozené. Technicky náročný úsek preveril u mnohých nie len ich horolezecké zručnosti, ale predovšetkým odvahu.

Odchod z Teriho chaty bol pár minút pred oficiálnym odchodom vlaku, ktorý chceli košický chlapci stihnúť. Vo výzve boli ďalšie neskoršie termíny, ale ani myšlienka na teplnú vodu aquaparku nedokázala zabezpečiť stihnutie posledného prijateľného vlaku. Podarilo sa to iba niektorým, ktorí sa rozhodli pre beh z Hrebienka do Starého Smokovca. Títo obetavo prišli do Veľkej po veci svojich kamarátov, ktorí uviazli v Tatrách, a počkali na nich v Aquacity Poprad.

Nasledujúce ráno bolo trochu prívetivejšie ako predošlé. Objednaný autobus naložil chlapcov takmer rovno zo spacákov a vyložil ich priamo na Mariánskej hore v Levoči. Tu sa uskutočnil program Bodky 2018, ktorý pripravili pre chlapcov so všetkých kútov Slovenska saleziánski novici. Cez kultúrno-zábavný divadelný program Grami Bodkár, workshopy, prednášky a hry prežila košická skupina intenzívny deň na vzájomné stretnutie a výmenu skúseností s chlapcami z iných saleziánskych stredísk. Obhájenie minuloročného titulu za najlepšiu scénku sa nepodarilo a trofej Grami Bodkára putovala z Troch hôrok do Bardejova.

Návrat do Košíc bol ešte pred zotmením. Unavení chlapci zhodili cestou domov ruksaky a ponáhľali sa na Tri hôrky, aby si nenechali ujsť piatkovú Before Party pred Blahorečením Anky Kolesárovej. To je však už iný príbeh.

:: Fotogaléria ::  

 

Tento projekt bol podporený z grantového programu mesta „Deti a mládež Košíc – DAMKO 2018“: