Traja mladí muži rozšírili saleziánsku rodinu v Košiciach

prisluby_asc

prisluby_ascKostol na košickej Kalvárii sa na sviatok Nepoškvrnenej Panny Márie stal svedkom významnej udalosti. Bratia Juraj a Matúš Tomaštikovci spolu so Štefanom Orkutym zložili prísľub a stali sa tak saleziánmi – spolupracovníkmi. Do Združenia ich prijal radca pre pastoráciu rodín František Goboňa.

Združenie Saleziánov spolupracovníkov (ASC) je verejné zhromaždenie veriacich katolíkov, ktoré sa venuje širokému mládežníckemu hnutiu a ľudovému apoštolátu. Myšlienka na ich založenie sa zrodila v roku 1841, keď si vysoký počet mladých v saleziánskom diele vyžadoval aj množstvo pomocníkov. Združenie prijíma ľudí najrôznejšich povolaní, slobodných, manželov, diecéznych kňazov a prijalo i niekoľkých pápežov.

 

 

Sviatok Nepoškvrnenej Panny Márie nebol na túto udalosť vybraný náhodu. Už niekoľko rokov býva v košickej komunite zvykom, že ašpiranti na vstup do Združenia skladajú svoj prísľub práve v tento deň. „Don Bosco založil svoje prvé oratórium 8. decembra na sviatok Nepoškvrnenej, keď stretol chlapca Bartolomea Garelliho. Ale ešte významnejším dôvodom je, že prví košickí spolupracovníci zložili svoje prísľuby 8.decembra v roku 1983. Táto tradícia sa u nás drží práve kvôli tomu,“ vysvetlil koordinátor ASC v Košiciach Julian Tomaštik.

 

Všetci traja noví členovia saleziánskej rodiny pôsobili a pôsobia ako animátori v oratóriu a vedú skupiny chlapcov. Aj to im pomohlo rozhodnúť sa pre povolanie spolupracovníkov. „Cez animátorstvo som sa dostal k práci s mladými a s deťmi. Spolupracovníkom som sa rozhodol stať preto, že som cítili Božie volanie a myslím, že cez toto povolanie a spoločenstvo dokážem viac pomáhať mládeži,“ povedal Štefan.

 

Súčasťou pohostenia po slávnosti bola aj videoprezentácia Magdalény Tomaštikovej, spolupracovníčky, ktorá bola tri mesiace na lekárskych misiách v južnom Sudáne.

 

Thompson

prisluby_asc