Košická Domka fandí športu

Vďaka grantovému programu Spoločne pre región 2011 Karpatskej nadácie a U. S. Steel Košice, v spolupráci so Saleziánmi don Bosca  a ZŠ sv. Cyrila a Metoda v Košiciach mali obyvatelia sídliska Terasa v Košiciach  spolu s návštevníkmi saleziánskeho mládežníckeho strediska možnosť zašportovať si a tak budovať i rozvíjať širokú komunitu na sídlisku.

„Jedným z dôvodov, prečo sme sa zamerali v projekte na šport je to, že šport považujeme za efektívny a zmysluplný druh aktivity vo voľnom čase každého  človeka, ktorý pomáha pri rozvoji jeho vôľových aj charakterových vlastností,“ poznamenal don Peťo Grzechynka, podpredseda košickej Domky.

                Všetko to začalo v júni minulého roka Olympiádou Dominka Savia pre „stretkárov“ a návštevníkov oratória. Leto plné výletov spestrila chlapčenská hrebeňovka a cyklotúra. Deti zo sídliska mali počas prázdnin  možnosť prichádzať popoludní do strediska  a zašportovať si.

                Aj jeseň sa niesla v znamení športu. V septembri sa začal pravidelný aerobik pre maminy (aj babky, tety a všetkých, ktorí mali chuť) a večery v telocvični strediska na Troch hôrkach boli vyhradené športovcom všetkých vekových kategórií. Uskutočnil sa výlet rodín s deťmi do blízkeho okolia a výlet pre mladých. Zároveň na sídlisku Luník IX. začali nedeľné oratóriá – športové popoludnia pre rómsku mládež.

                Október patril jesennému kolu Saleziánskej hokejbalovej ligy, konala sa aj kalčetová pyramída, florbalisti si prišli na svoje v novembri. Počasie pre nadšencov zimných športov nám začalo priať až vo februári. Sídlisko sa vydalo na lyže a mladí, aj tí skôr narodení, bojovali s mrazivými teplotami na svahu v Krompachoch. Prvé mrazy priali aj priaznivcom korčuľovania a príprave ľadu pri košickom stredisku Tri hôrky. A ten sa každý deň hemžil korčuliarmi všetkých vekových kategórií, na svoje si prišli aj hokejisti. Futbalový turnaj si našiel miesto vo februári a keďže sa v marci oteplilo, športovci vymenili korčule a lyže za pingpongové a bedmintonové rakety.

                Zo všetkých aktivít sa najväčšej popularite tešilo klzisko, manželia sa zas našli v prvom ročníku Bedminton cupu. Medzi mladšími  zabodovali pingpongové a kalčetové pyramídy.  To všetko by ale nebolo možné zorganizovať bez výdatnej pomoci množstva ochotných dobrovoľníkov spomedzi mladších aj starších, ktorí obetovali trochu zo svojho voľného času príprave i realizácii jednotlivých aktivít. Aj vďaka nim počas športových podujatí panovala skvelá atmosféra, ktorej výsledkom boli unavení ale spokojní  športovci.

Alžbeta Hrušovská

Simple Calendar