DOMKA priniesla zeleň medzi paneláky

V Košiciach DOMKA pripravila projekt „Prinesme zeleň na sídlisko“, vďaka ktorému vznikla pri stredisku Tri hôrky nová oddychová zóna. Tá je určená najmä návštevníkom strediska a obyvateľom Mestskej časti Západ.

Pozemok, ktorý je súčasťou mládežníckeho strediska, bol dlho nevyužívaný a zanedbaný. To sa začalo meniť na jeseň 2012, kedy sa do úpravy plochy zapojili dobrovoľníci. Areál vyčistili a pripravili pre formu, ktorá zabezpečila odvoz odpadu, sutín, orezanie stromov a revitalizáciu oplotenia.

Na jar sa pokračovalo úpravou pôdy, inštaláciou zavlažovania a výsadbou trávy. Na projekte okrem odbornej práce odpracovalo približne 40 dobrovoľníkov rôzneho veku okolo 600 hodín. To napomohlo k zjednoteniu komunity na sídlisku a budovaniu spolupatričnosti na miestnej úrovni. Dobrovoľníci sa spolu s partnermi projektu – Saleziánmi dona Bosca – budú podielať aj na ďalšej údržbe plochy.

Slávnostné verejné otvorenie bolo naplánované na 26. mája, kedy sa malo konať v rámci strediskového dňa otvorených dverí – Summer day. Kvôli nepriaznivému počasiu a podmočenému povrchu sa však nemohlo uskutočniť verejne, pretože využitie plochy v tých podmienkach by mohlo viesť k jej znehodnoteniu.

Uprostred obytnej zóny tak vzniklo miesto, ktoré zlepšilo a zútulnilo životné prostredie blízkeho okolia. Po úplnom sprístupnení bude pozemok plniť najmä rekreačnú funkciu pre deti, mladých a rodiny zo sídliska. Tiež sa stane dejiskom mládežníckych voľnočasových a vzdelávacích aktivít. To ocenili aj obyvatelia sídliska, ktorí projekt ocenili najmä z estetických dôvodov, podobne ako učitelia a žiaci blízkych základných škôl. K projektu sa pozitívne vyjadril aj starosta MČ Košice Západ.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore z Nadačného fondu SPPoločne pri nadácii SPP.

 

Thompson

 

sirka 2finalspodok

 

564953 391331017603804 6968267 n

 

981193 477184579018447 1206369563 o

Odpovedať

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Vyplňte zvýraznené políčka *

Môžete použiť HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>