Mladý robot na First Lego League

Mladí výskumníci z krúžku Mladého robota sa zúčastnili regionálneho kola celosvetovej súťaže First Lego League, ktoré sa konalo v košickom Kulturparku vo štvrtok 10. januára. Okrem bodov získavali predovšetkým nové skúsenosti, inšpirácie a motivácie pre ďalšiu prácu.

Súťaž v robotike First Lego League pozostáva zo štyroch disciplín. Náš tím Salesbot z krúžku Mladého robota začal výskumným projektom, cez ktorý predstavil svoj návrh vesmírnej sprchy pre astronautov v kozmických lodiach a orbitoch. Ďalšou disciplínou bolo riešenie zadanej úlohy tímovou prácou. Napriek tomu, že sa nepodarilo postaviť  stabilnú vežu zo špagiet pre Marshmallow, skúsenosť spoločnej práce bola cennejšia než samotný výsledok.

Dizajn robota sa hodnotil počas tretej disciplíny. Výnimočnosť nášho robota bolo použitie dvoch ultrasonických senzorov a pokus o vyriešenie misie so zachytením pristávacieho modulu.

Záverečná disciplína bolo testovanie samotného naprogramovania robota na vykonanie predpísaných misií. Prvé kolo sa nám nedarilo, za to však pri ďalších sa to vynahradilo a úsmev na tvárach detí z Mladého robota sa opäť rozjasnil.

Po zrátaní bodov zo všetkých disciplín sa nám podarilo obsadiť 11. priečku z 21 nahlásených tímov. Budúci rok, po získaných skúsenostiach a inšpiráciách, sa pokúsime eliminovať jednu jednotku z tohtoročného umiestnenia a zabojovať o postup do československého kola.