Kalvarčan vo svete – „Tour de France“

kalvarcan_logo

kalvarcan_logoAmatérsky ľudový súbor Kalvarčan,  a ľudová hudba Abovčane sa rozhodli ukázať svoj talent, radosť z hudby a tanca za hranicami Slovenska v krajinách Francúzsko, Švajčiarsko a Nemecko.

2. októbra 2010 sa začalo desať plných dní zážitkov, priateľstiev, spevu, tanca a radosti.

 

Sobota sa niesla v duchu balenia, posledných vybavovačiek, skúšky zboru a súboru. Pred cestou sa všetci zúčastnili svätej omše, dostali požehnanie a vyrazili. Prvou zastávkou bol Mníchov – Anglická záhrada (väčšia ako Centralpark v New Yorku), Alte Pinakothek- veľká galéria obrazov a večer Októberfest s rôznymi atrakciami. Pokračovalo sa k  najväčšej vodnej fontáne a kvetným hodinám v  krásnej Ženeve, a odtiaľ do mestečka Annecy, nazývaného aj „francúzske Benátky“, kde kostol sv. Františka Saleského nebol jedinou zastávkou. Toto mesto si získalo srdcia väčšiny účastníkov.

Po dvoch dňoch a dvoch nociach strávených v autobuse, boli všetci vďační za ubytovanie v Lyone, kde sa zdržali 4 dni . Tu sa konalo aj prvé z  troch zahraničných vystúpení. Potulky mestom, Chrám Notre Dame de FOURVIERE, Múzeum miniatúr, Katedrála sv. Jána, famózna vyhliadka na Lyon boli len časťou toho čo sa tu dalo vidieť.  “Atmosféru nočného mesta sme si zažili na vlastnej koži, keď  sme sa v jeden večer obliekli do krojov a takto prešli nočným Lyonom. Na najrušnejšej ulici pešej zóny sme tancovali a tým potešili a pobavili lyonských obyvateľov. Bolo to pre nás všetkých veľmi zábavné a hlavne nezabudnuteľné.“ –  povedal nám Daniel Zámečník /tanečník/.

Vo švajčiarskych mestách Zürich a Bazilej sa konali ďalšie dve vystúpenia . V hľadiskách prevažne sedeli Slováci, ktorí sa presťahovali do zahraničia, no i miestny ľudia. Don František Polák- salezián, ktorý pôsobí v týchto švajčiarskych mestách bol veľkou oporou a veľmi pomohol s organizáciou týchto vystúpení.

Nezabudlo sa ani na duchovnú stránku a v Arse, meste kde pôsobil sv. Ján Maria Vianney, pripravil duchovnú obnovu don Jozef Bago – salezián žijúci vo Francúzsku.  Ďalší deň sa pokračovalo na miesto, kde sa zjavila Panna Mária – La Sallette, ktoré bolo plné pokoja a tanečníkom sa naskytol nádherný pohľad na hory tohto pútnického miesta.

No a poslednou väčšou zastávkou bol Dietikon, kde sa mladých z Košíc ujala rodina slovákov, ktorí tam žijú. Nemohli si odpustiť návštevu čokoládovne vo Švajčiarsku a na celý deň  si urobiť výlet do Álp, v ktorých sa zatajoval dych pri pohľade na majestátnosť týchto hôr.

Vystúpenie v Bazilej a rozlúčková party boli krásnym zakončením tohto výletu.

„Toľko zaujímavostí, budov, chrámov, krás a zážitkov za desať dní sa podarí zažiť málokomu. My sme to šťastie a požehnanie mali a verím, že z týchto skúsenosti a krásnych zážitkov sa nám podarí čerpať ešte dlho. Spoločenstvo ľudí, ktoré sme vytvorili, malo veľký podiel na kvalite tohto výletu. – vyjadrila svoje pocity Emília Deverová.

Veľká vďaka patrí ľuďom, ktorí umožnili túto cestu zorganizovať, ale hlavne Bohu, že sa postaral o šťastný návrat späť na rodné Slovensko, pretože: „Všade dobre, doma najlepšie“ ..hoci… :)

Nela Šefčíková

 kalvarcan

Simple Calendar

21. júla 2019
23. júla 2019