Chlapci na tábore premohli kráľa a získali nový svet

„Pridaj sa na cestu do nového sveta!“, pozýval chlapcov plagát na veľké letné dobrodružstvo a len máloktorý z nich tušil, čo bude vo veci. No už prvé chvíle tohtoročného tábora čosi naznačovali: zmluva s lodnou spoločnosťou, lístky a hneď na to smer „šíre more“ až do neznámeho sveta na druhom brehu.

Novým domovom našich dobrodruhov sa stalo malé, rozvíjajúce sa mestečko Shoohob City. Jeho obyvatelia, rozdelení podľa svojho remesla, sa ho snažili rozvíjať, no zároveň si v ňom získať čo najväčší vplyv. Nečudo, odmenou pre najúspešnejšiu skupinu bolo menovanie ich vedúceho za starostu mesta.

Nie všetko však išlo podľa predstáv. Krátko po príchode do Shoohob City dali o sebe vedieť indiáni, osadníkom tak neostávalo nič iné, než sa podľa ich pokynov vydať na prieskum okolia. Každý musel preukázať vlastnú odvahu aj tímového ducha, aby indiánov presvedčil, že je hodný obývať toto ich prastaré územie.

Väčším problémom sa však ukázal byť kráľ, ktorý vytušil bohatstvo novej krajiny, a tak ju zaťažoval nezmyselnými daňami. Obyvatelia mesta sa tak museli snažiť v náročných úlohách a súťažiach, aby kráľove rozmary uspokojili, a i tak im bral stále viac a viac. Našťastie, čosi sa dalo vylepšiť pri večernej burze. Že však tento druh obchodovania nie je bez rizika sa presvedčili viaceré skupiny,

Na štvrtý deň, po celodennom športovom zápolení, sa veci začali rýchlo meniť. Chlapci sa ešte zapotili pri náročnom obsadzovaní okolitého územia a večer pricválal generál z Philadelphie, aby Shoohob city vyzval k podpore boja za nezávislosť. Stret s kráľovskými vojakmi na seba nenechal dlho čakať. Pre vznikajúce Spojené štáty bolo dôležité obsadiť neďaleký priesmyk. S nasadením všetkých síl sa do obyvateľom Shoohob City podarilo a anglické jednotky vyhnali zo svojho územia.

Už krátko po svojom vzniku a prudkom rozvoji tak bolo mesto odmenené veľkým vyznamenaním: z jeho radov vyšiel guvernér novovzniknutého štátu – a stal sa ním vedúci cechu, ktorý sa počas celého tábora usiloval najviac.

Tento projekt bol podporený Mestom Košice a z dotácie MŠVVaŠ SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.