Animátorská víkendovka v Danišovciach

Ako býva na jar zvykom, opäť raz sme sa my, animátori, vydali na animátorskú víkendovku.  Tentoraz sa k nám pripojili aj prípravkári plní očakávaní. Už po druhýkrát sa víkendovka konala v Danišovciach, kde niet núdze o dychberúce západy slnka, a večer piatkového príchodu nebol výnimkou. Po spoločnej večeri  a sv. omši sa prvý večer niesol v duchu zábavy, tanca a čo bolo najdôležitejšie, prelomenia ostýchavosti spôsobenej vekovým rozdielom. Ráno sme sa teda už smelo mohli pustiť do tímovej spolupráce, keďže hlavnou témou tohto formačného víkendu bola Hra.

Hra ako jeden z najzákladnejších prostriedkov pre prácu s mládežou je pre saleziánsku výchovu charakteristickou črtou. Práve cez ňu sa vieme najbližšie priblížiť k mladým, dáva nám priestor pre animáciu a výchovu. Hranie na ihrisku s loptou, celý spotení… Aj toto je spôsob ako sa k nim priblížiť. Ako teda najviac vyťažiť z týchto zdanlivo nezmyselných chvíľ na ihrisku? O tom nám prišla porozprávať sestra saleziánka Zuzka z KVP, ktorá pôsobí v stredisku na Luníku IX. V nedeľnom doobedňajšom bloku sa venovala reflexii, ktorá je po hre tak dôležitá. Ako klásť otázky, povedať svoj postreh tak, aby si decká uvedomili aj výchovný prvok… Aj toto „tajomstvo“ postupne odhaľovali prípravkári (starší animátori si zopakovali). Sami sme si vyskúšali vymýšľanie vlastnej hry, tak aby sedela nášmu cieľu, tomu na čo chceme deckám poukázať. Po tom, ako sme spolu s prípravkármi dali hlavy dohromady vznikli tri skvelé hry, ktoré sme si následne aj zahrali a po nich prediskutovali čo bolo fajn a čo by sme mohli do budúcna vylepšiť, na čo si dávať pozor. Po dlhom, ubehanom dni, sme prešli „z púšte do záhrady“ –  duchovnou obnovou, ktorá bola pôstnym zastavením v príprave na Veľkú noc. Tú sme ukončili sv. omšou, ku ktorej sa pridali aj tety kuchárky, ktoré nám chutne varili :).

Spoločné chvíle, ktoré nám ostali sme trávili spolu, či už s loptou alebo trénovaním na rozbiehajúce sa digitálne oratko. Cestou naspäť sme si nelámali hlavu meškajúcim vlakom, ale využili čas na osvieženie prvých jarných dní zmrzlinou. Naši šikovní animátori spolu s prípravkármi mali po príchode do Košíc ešte jednu spoločnú tvorivú chvíľku a podarilo sa im natočiť pozvánku na ďalšiu animátorskú víkendovku, AABB – Akcia Animátor I Banská Bystrica, tentokrát pre saleziánskych animátorov z celého Slovenska, ktorá sa uskutoční 27.-29.9.2019. Už teraz sa tešíme!

Text: Monika Baloghová

 

:.Fotogaléria.:

Simple Calendar